نحوه عملکرد سوپاپ خودرو و اهمیت آن در سیستم موتور و همچنین عوامل تشکیل رسوب در سیستم سوخت رسانی و لازمه تمیزکردن این بخش از خودرو را مورد برسی قرار می دهیم. در این مقاله به مقوله تمیز کردن سوپاپ خودرو با اسپری انژکتورشور می پردازیم:

مراحل تمیزکردن سوپاپ خودرو با اسپری انژکتورشور

1-ابتدا باید موتور خودرو به دمای معمولی خود برسد.

برای این کار اتومبیل خود را روشن نمایید و منتظر باشید تا صدای فن رادیاتور به گوشتان برسد. در این موقع دمای موتور به حدی که ما میخوتهیم رسیده است. بعد از آن صبر کنید تا فن خودرو خاموش شود.

2- اتومبیل خود را خاموش کنید.

بعد لوله هوای ورودی به طرف دریچه گاز خودرو را باز نمایید.اسپری انژکتورشور را آماده کنید به این صورت که هیچ گاه از لوله پلاستیکی آن استفاده نکنید چرا که اگر این لوله به داخل منیفولد بلعیده شود ، باید سرسیلندر را باز کنید.

3- مجددا خودرو را روشن نمایید.

دور موتور خودرو را به 45000 برسانید.اسپری انژکتورشور را مقابل دریچه گاز قرار دهید. دقت کنید زمانی که خودرو روشن است هیچ گاه دست خود را نزدیک تسمه ها و فن برقی و … نبرید.

4-اکنون همراه با گاز دادن و رساندن دور موتور به 6000 برای 3 الی 5 ثانیه اسپری کنید.

چنانچه دور موتور کاهش پیدا کرد ،نگران نباشید، گاز را رها کنید و اجازه دهید موتورخودرو به مدت 10 ثانیه کار کند، مجددا دور موتور را به 4500 برسانید و دوباره با رساندن دور موتور به 6000 ، برای 3 الی 5 ثانیه اسپری کنید. بعد 10ثانیه منتظر بمانید.این عملیات را تا زمانی که اسپری انژکتورشور به پایان برسد ادامه دهید.

تمیزکردن سوپاپ خودرو با اسپری انژکتورشور

بیشتر یخوانید: بهترین روش برای شستشوی انژکتور کدام است؟

سوپاپ چیست و دارای چه وظیفه های است؟

سوپاپ به معنای دریچه است. سوپاپ یکی از قطعات اصلی در انواع موتورهای احتراق داخلی است.البته این قطعه در موتورهای دیگر مانند پمپ های باد نیز کاربرد دارد.به طورکلی قطعه ای که ورود و خروج چیزی را کنترل کند سوپاپ نام دارد.در موتور خودرو این قطعه وظیفه کنترل هوای ورودی به داخل اتاقک احتراق و خروج دود از سرسیلندر را برعهده دارد.هوایی که وارد محفظه ی احتراق می شود برای تشکیل مخلوط سوخت و هوا و ایجاد انفجار لازم است و هوا یا دودی که مازار احتراق است، خارج می شود نیز برای ادامه کار موتور لازم است.
ایجاد احتراق درون سیلندرها احتیاج به یک فضای غیرقابل نفوذ دارد.وظیفه ی دیگر سوپاپ ایجاد این فضای ایزوله است. سوپاپ ها با زمان بندی مناسب در بازو بسته کردن دریچه های سیلندر و سر سیلندرهم ورود و خروج دود و هوا را کنترل می کنند و هم این محفظه ی غیر قابل نفوذ رابرای احتراق وجود می آورند.

عوامل تشکیل رسوب در سیستم سوخت رسانی خودرو

1-احتراق ناقص در محفظه ی احتراق
2-نداشتن فیلتر هوای نامناسب
3-ناخالصی ها و افزودنی هایی که در سوخت وجود دارند
4-تنظیم نبودن موتور خودرو

تشکیل رسوبات در سیستم سوخت رسانی چه عواقبی به دنبال خواهد داشت:

1-پاشش انژکتورها با اختلال مواجه می شود.
2-انتقال حرارت به درستی در محفظه احتراق انجام نمی شود
3-انتقال اطلاعات سنسورها دچاراختلال می شود.
4-موتور خودرو به راحتی روشن نمی شود و از طرفی بد کار می کند
5-قدرت جرقه شمع کاهش می یابد
6-شتاب خودرو کاسته می شود و میزان آلایندگی خودرو افزایش می یابد.
7-میزان مصرف سوخت در خودرو افزایش می یابد
8- قطعات خودرو زودتر خراب می شوند.

تمیزکردن سوپاپ خودرو با اسپری انژکتورشور

بیشتر بخوانید: آیا شستشوی انژکتور با تینر امکان پذیر است؟

اسپری انژکتورشور

اسپری انژکتور شورمی تواند تا حدی آلودگی ها و رسوبات را از بین ببرد . این نوع از اسپری به سطح فلزی موتور آسیب نمی زند و در کارکرد موتور اختلال به وجود نمی آورد. این اسپری ها در انواع و قیمت های مختلف به فروش می رود.

نکات مهم در استفاده از اسپری انژکتورشور

1- با توجه به مواد به کار رفته در داخل اسپری ، اگر از مواد غیراستاندارد استفاده گردد باعث آسیب رساندن به سیستم سوخت رسانی خودرو می شود و در نتیجه مشکلات بیشتری را به وجود می آورد.
2- جهت استفاده از اسپری انژکتورشور طبق دستورالعمل ذکر شده روی آن عمل نمایید.
3- اسپری را به صورت دوره ای و منظم استفاده کنید تا تاثیر بیشتری از آن را روی خودرو مشاهده نمایید.
4- در خودروهای خیلی فرسوده و یا دارای رسوب زیاد استفاده از اسپری تاثیر چندانی ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت دستگاه دیاگ، دیاگ خودرو، انژکتورشور می توانید از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *