همان طور که می دانید، دیاگ خودرو و تجهیزات مرتبط با آن، یکی از لوازم بسیار مهم و حساس در مراکز تعمیرگاهی به شمار رفته که انتخاب صحیح و درست آن می تواند در نحوه تعمیر وسایل نقلیه مختلف بسیار تاثیر گذار باشد. دیاگ خودرو دستگاهی است که با کامپیوتر خودرو یا همان ایسیو خودرو، ارتباط برقرار می کند و عملیات خطایابی را انجام می دهد. در گذشته برای عیب یابی خودرو، تعمیرکاران مجبور بودند تمام سیستم موتور را مورد برسی قرار دهند. بعد از آن در دهه 80 شرکت های خودروسازی برای خودروهای خود کامپیوتری طراحی کردند که ورودی آن اطلاعاتی بود که سنسورهای خودرو برای آن می فرستادند و خروجی آن دادن دستور به عملگرهای روی خودرو بود. بدیهی است که اگر اشکالی در اطلاعات دریافتی از سنسورها وجود داشته باشد، دستورات اشتباه نیز از ایسیو صادر می شود و همین امر سبب اختلال در عملکرد موتور می شود. از این رو، اگر قصد خرید دستگاه دیاگ دارید، بهتر است پیش از آن با نکات خرید این محصول و همچنین انواع آن آشنا شوید. به همین منظور، در ادامه به بررسی دقیق این موضوع پرداخته و نکاتی درباره این محصول و نحوه کارکرد آن نیز معرفی خواهد شد.

 دیاگ زدن به چه معناست؟

دیاگ زدن استفاده از دیاگ خودرو برای عیب یابی خودرو است. دستگاه دیاگ در واقع رابط بین ایسیو خودرو و تعمیرکار است. تا بتواند با خواندن مقادیر سنسورها و خطاها اقدام به رفع عیب ماشین کند. امروزه هر تعمیرگاهی با توجه به نوع خودرو و اینکه دستگاه دیاگ از چه خودروهایی پشتیبانی می کند اقدام به استفاده از دیاگ خودرو می کند.

دیاگ خودرو

دیاگ خودرو چگونه کار می کند؟

برای استفاده از دیاگ باید بدانید که دستگاه دیاگ را در چه زمینه ای می خواهید به کار ببرید. پیش از هر موضوعی، دقت داشته باشید که خودرو همواره نیاز به دیاگ زدن ندارد. برخی این باور را داشته که در صورت بروز هرگونه خطا و مشکل در خودرو، می بایست از دیاگ استفاده کرد. اما خوب است بدانید که دیاگ خودرو تنها در مواردی که چراغ چک خودرو روشن شده باشد و یا در هنگام رانندگی با ریپ زدن موتور رو به رو شوید پیشنهاد می شود. همان گونه که احتمالا شما هم با این موضوع آشنا هستید، دیاگ خودرو، به طور کلی به عیب یابی خودرو می پردازد. این دستگاه، با اتصال به کامپیوتر خودرو، می تواند به سیستم های آن دسترسی پیدا کرده و در صورتی که عیب و ایرادی در خودرو ایجاد شده باشد، می تواند آن را به شما نمایش دهد. از طرفی، دستگاه دیاگ می تواند سنسور ها، آپشن ها و قسمت های مختلف خودرو و موتور را مورد تست قرار داده تا در صورت بروز مشکل بتوانید آن را به راحتی برطرف کنید. شاید از خود بپرسید که در صورت عدم وجود دستگاه دیاگ چه اتفاقی خواهد افتاد، گفتنی است که در این صورت، حتما می بایست تمامی قطعات خودرو را جدا کرده تا هر کدام را به صورت جداگانه بررسی کنید. به همین خاطر، استفاده از دستگاه دیاگ به کارها سرعت بخشیده و دیگر نیازی به بررسی جزء به جزء نمی باشد. البته، در نظر داشته باشید که استفاده از دیاگ خودرو و آنالیز داده های آن به همین راحتی نبوده و می بایست پیش از آن تا حدودی با نحوه ی کار با آن آشنا باشید. از آنجا که پارامتر های موجود در آن اندکی دشوار می باشند، هر شخصی توانایی استفاده از آن را نداشته و حتما نیاز به پیش زمینه در این موضوع می باشد. برای مثال اگر روی تنظیم موتور کار می کنید باید با سیستم سوخت انژکتوری خودرو آشنا باشید.
دیاگ خودرو

مرحله اول: پیداکردن سوکت عیب یابی روی خودرو است. جایگاه این سوکت روی خودروهای مختلف، متفاوت است. همینطورممکن است شکل سوکت نیز تفاوت داشته باشد. بهتر است از دفترچه ی راهنمای تعمیرات خودروی مورد نظر، سوکت را پیدا کنیم.

مرحله دوم: بعد از پیدا کردن سوکت عیب یابی خودرو باید یکی از کابل های واسط دستگاه دیاگ را انتخاب کنیم.دیاگ هایی که از انواع مدل های خودرو پشتیبانی می کنند دارای کابل های مختلف ارتباطی متناسب با خودرو هستند. البته در اکثر خودروهای امروزی از سوکت OBD2 استفاده می کنند.بنابراین دیاگ ها نیزدارای کابل استاندارد OBD2 هستند.سر این سوکت به شکل ذوزنقه است.

مرحله سوم: متصل کردن دیاگ از طریق کابل به سوکت عیب یابی خودرو است. در هنگام اتصال به شکل سوکت ها دقت کنید تا بتوانید کابل واسط درست را انتخاب کنید. در صورت انتخاب اشتباه، ممکن است پایه های سوکت دچار خمیدگی شود و همین امر سبب اتصال نادرست به خودرو می شود. بسیاری از مشکلات تعمیرکاران از عدم اتصال صحیح دیاگ به خودرو ناشی می شود.

توجه:

1- دقت کنید کابل های اتصال تحت کشش نباشد یا بین درب خودرو و بدنه قرار نگیرد. بهتر است اگر بیرون از خودرو عیب یابی می کنید کابل از پنجره بیرون داده شود.

2- اگر از دیاگ های وایرلس یا بلوتوث استفاده می کنید باید ابتدا دیاگ را به سوکت عیب یابی خودرو متصل نمایید. بعد با توجه به نوع نرم افزار که روی گوشی یا لب تاب اجرا می شود، قسمت وایرلس یا بلوتوث را جستجو کنید و بعد به دیاگ خودرو متصل شوید.

مرحله چهارم: روشن کردن سوئیچ تا یک مرحله قبل از استارت برای اتصال دیاگ به سیستم انژکتوری و سایر واحدهای کنترلی خودرو باید به آن برق برسد. بنابراین باید سوئیچ خودرو را در حالت روشن قرار دهید.

توجه: اگر ارتباط خودرو و دیاگ قطع شد.ممکن است برق به آن نرسد. یکبار سوئیچ خودرو را خاموش و روشن کنید تا اشکال پیش آمده برطرف شود.

مرحله پنجم: ارتباط با نرم افزار دیاگ در انواع دیاگ معمولا در ابتدا بعد از اتصال دیاگ به خودرو باید نام شرکت سازنه خودرو را انتخاب نمایید به عنوان مثال اگر خودرو سمند است باید شرکت ایران خودرو یا اگر خودرو تیبا است باید شرکت سایپا را انتخاب نمایید.
بعد از انتخاب شرکت سازنده و انتخاب نوع خودرو باید ببینید که در کدام بخش از خودرو می خواهید عملیات عیب یابی را انجام دهید. به عنوان مثال بخش موتور یا سیستم ضد قفل یا را انتخاب می کنید.

دیاگ خودرو

معرفی موارد قابل بررسی به وسیله ی دیاگ خودرو

در ادامه به معرفی مواردی که به وسیله ی دیاگ خودرو قابل بررسی می باشند خواهیم پرداخت :

• گشتاور موتور
• دور موتور
• سرعت فن موتور
• استپر موتور
• ولتاژ باتری
• دمای آب رادیاتور
• سنسور اکسیژن
• ولتاژ و زاویه دریچه کولر
• سرعت خودرو
• زمان شارژ کویل‌ها
• درصد شیر برقی کنیستر
• وضعیت سیستم تهویه
• وضعیت جعبه دنده
• زمان و وضعیت پاشیدن سوخت از انژکتورها
• وضعیت سیستم کنترل آلودگی هوا
• وضعیت ترموستات ورودی کولر
• فشار و دمای هوای ورود به منیفولد

همان طور که مشاهده کردید، موارد بسیار زیادی از طریق این دستگاه قابل بررسی و ردیابی بوده و می توان گفت با استفاده از آن، به اکثر قسمت های خودرو و موتور آن دسترسی خواهید داشت.

انواع دیاگ خودرو

دیاگ خودرو
همان گونه که می دانید، دیاگ ها انواع بسیار مختلفی دارند. به همین خاطر، در این مطلب تنها به بررسی سه مورد از مهم ترین های آن می پردازیم:

1- دیاگ بلوتوثی

به صورت کلی، کاربرد دیاگ بلوتوثی را می توان اینگونه توصیف کرد که می توانید با استفاده از بلوتوث، اطلاعات مورد نظر شما را به گوشی هوشمند و یا کامپیوتر منتقل کرده تا بتوانید راحت تر آنها را مشاهده کنید. بنابراین، می توان گفت دیاگ بلوتوثی تا حدودی عملکرد خوبی از خود برجای خواهد گذاشت.

2- دیاگ جیبی

همان طور که از نام این محصول مشخص است، در ابعاد کوچکی تولید شده که می توانید از آن در اکثر اوقات استفاده کنید. از طرفی، این نوع دیاگ از قدرت بسیار بالایی برخوردار بوده و می تواند به خوبی قسمت های خودرو را تست کند.

3- دیاگ مولتی برند

دیاگ مولتی برند که با نام دیاگ چند منظوره نیز شناخته می شود، در مراکز تعمیرگاهی معتبری استفاده شده و به نوعی جزو محبوب ترین ها به شمار می رود. این نوع دیاگ ها توانایی عیب یابی برند های مختلفی را داشته و می توانند انواع خودرو را تست نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت دستگاه دیاگ، دستگاه دیاگ، انژکتورشور و … می توانید از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی نمایند.

سوالات متدوال دیاگ خودرو

اشتباه نکنید که فکر می کنید یک ابزار تشخیصی یک راه حل جادویی برای رفع تمام مشکلات وسیله نقلیه شماست. قرار نیست یک تخت را تعمیر یا شیشه جلو را تعویض کنید. اگر چنین باشد ، این بدان معنی است که هوش مصنوعی داخلی کمی بیش از حد هوشمند شده است. در واقع ، ابتدایی ترین ابزارهای تشخیصی فقط هنگامی که چراغ Check Engine روشن است ، کد بی معنی را برای شما پخش می کنند. بنابراین ، اگر می خواهید بیشترین بهره را از این ابزار ببرید ، باید بدانید که چه زمانی از آن استفاده کنید. وقتی چراغ Check Engine روشن است: چراغی را به یاد می آورید که ظاهراً همیشه روشن است ، حتی وقتی موتور از بین نمی رود؟ این نور کم ساده بیانگر تعدادی از مشکلات مختلف است که می تواند در مکانی در سیستم انتقال قدرت یا سیستم اگزوز شما رخ دهد. اگر می خواهید این نور را بجای صرفاً نادیده گرفتن آن درک کنید ، ابزار تشخیصی کار را به اتمام می رساند.

ثبت عملکرد خودرو / آمار: برخی از ابزارهای پیشرفته دیاگ خودرو می توانند کارهایی غیر از خواندن کدهای موتور را انجام دهند. ابزارهای پیشرفته تر می توانند اندازه گیری داده های مستقیم سیستم های خودرو را انجام دهند تا به شما در تنظیم دقیق تنظیمات کمک کنند.

با پیشرفت تکنولوژی در صنعت خودرو ، وسایل نقلیه با رایانه داخلی تولید شده اند که بسیاری از اجزای داخل خودرو را ضبط ، نظارت و کار می کند. وقتی چیزی به درستی کار نمی کند ، یک تکنسین با استفاده از یک ابزار پیشرفته از نوع رایانه ، می تواند به کامپیوتر داخلی خودرو (ECM یا PCM) متصل شود تا کدهای ذخیره شده را بخواند و اطلاعات را بارگیری کند تا به شما کمک کند تا مشخص کنید کدام منطقه از ماشین نیاز به توجه دارد.

موتور، سیستم انتقال قدرت، سیستم های اگزوز  ترمزها و سیستم خنک کننده همه توسط رایانه کنترل می شوند. اگرچه ابزارهای اسکن تشخیصی وسیله نقلیه در جداسازی مشکلات وسیله نقلیه نقش مهمی دارند ، اما آنها قادر به تعیین علت دقیق خرابی یا روشن شدن چراغ موتور نیستند. در حالی که این کد به تکنسین نشان می دهد کدام منطقه از وسیله نقلیه نیاز به توجه دارد یا کدام قطعه از محدوده قابل قبول کارکرد خارج شده است، اما جزئیات مربوط به علت خرابی را ارائه نمی دهد. این زمانی است که دانش و تخصص یک تکنسین برای تشخیص صحیح و رفع مشکل وارد کار می شود.

مدت زمان دیاگ خودرو به چند عامل بستگی دارد. یک آزمایش استاندارد تشخیصی می تواند حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول بکشد. البته، مسائل پیچیده تری که نیاز به تشخیص بیشتر دارند و اینکه اجزای سازنده برای دسترسی یا آزمایش باید از بین بروند، 2-3 ساعت طول می کشد. بستگی به شدت مسئله یا چندین مسئله اساسی دارد.