قیمت دستگاه دیاگ

دستگاه دیاگ چیست؟

در صنعت الکترونیک اطمینان از عملکرد صحیح سیستم ها از اهمیت زیادی برخوردار است، به همین دلیل برای عیب یابی دستگاه ها از دستگاه های عیب یاب استفاده میشود، به عنوان مثال در مدارت الکترونیکی خودرو ها برای عیب یابی مدارات و سیستم ها نیازمند ابزارهای خاصی هستیم که به آنها دستگاه دیاگ یا دیاگ تولز گفته میشود، در ادامه به مبحث قیمت دستگاه دیاگ نیز می پردازیم:

از دستگاه دیاگ برای چه منظوری استفاده میشود؟

در اوایل دهه 80 با پیشرفت های صورت گرفته در صنعت خودروسازی، خودرو سازها به فکر تولید دستگاهی افتادند تا به واسطه آن مکانیک ها بتوانند بدون نیاز به اینکه تمام قطعات خودرو را برای عیب یابی جدا کنند با استفاده از دستگاه دیاگ، قطعه معیوب را عیب یابی کنند و به صورت جداگانه تعمیر کنند. دستگاه دیاگ مخفف کلمه دایاگنوستیک است و کار آن خطایابی ارور هایی است که از کامپیوتر خودرو استخراج میشود، با استفاده از این دستگاه میتوانیم اطلاعات را از کامپیوتر خودرو استخراج و با آنالیز آنها پی به ایردات خودرو ببریم. همه این دستگاه ها دارای کدخوان هستند که به صورت اسکنر و یا دستگاه های ساده ای یافت میشوند، کار با اسکنرها پیچیده تر است و با استفاده از آنها میتوان به صورت کاملا حرفه ای و کارامد به یافتن و برطرف کردن خطاهای دستگاه های مختلف پرداخت. این دستگاه ها معمولا در شرکت های کارشناسی خودرو استفاده میشوند.

قیمت دستگاه دیاگ

اما نوع ساده تر دستگاه های دیاگ را میتوانیم به کامپیوتر یا تلفن هوشمند متصل کنیم، و خطا ها را مشاهده کنیم، نحوه کار آنها به این صورت است که شما پس از اینکه دستگاه را به کامپیوتر خودرو متصل کردید به موبایل یا کامپیوترتان با استفاده از wifi یا بلوتوث متصل میکند و سپس قادر به مشاهده خطاهای دستگاه خواهید شد.

قیمت دستگاه دیاگ

دستگاه دیاگ قادر به عیب یابی چه مواردی است؟

به طور کلی این دستگاه ها دارای پایگاه های داده بزرگی هستند که میتوانند به مکانیک ها برای عیب یابی کمک کنند تا بتواند خطاهای خوردو را یافته و تجزینه تحلیل کند. هرچه دستگاه مورد نظر پیشرفته تر و حرفه ای تر باشد. قادر به خطایابی مشکلات بیشتری است.
به طور کلی دستگاه های دیاگ قادر به شناسایی خطاهای زیر هستند:

– مشکلات برقی خودرو ها
– سنسورهای کاتالیزور
– سنسور اکسیژن
– تشخیص سلامت گیربکس

هنگام خرید دستگاه دیاگ خودرو به چه نکاتی توجه کنیم؟

در صورتی که قصد خرید دیاگ خودرو را دارید باید حتما با انواع آنها آشنایی داشته باشید، تا با خرید دستگاه نامناسب متحمل ضرر نشوید، در صورتی که در زمینه تعمیر خودرو فعالیت دارید و قصد خرید این دستگاه را دارید در ادامه این نوشت با ما همراه باشید تا مواردی که در زمان خرید باید در خاطر داشته باشید را بررسی کنیم.

1- جنس بدنه و کیفیت دستگاه

برای اینکه بتوانیم دستگاهی خریداری کنیم که قابلیت استفاده در محیط های مختلف تعمیرگاهی یا کارگاهی را داشته باشد باید اقدام به خرید دستگاهی کنیم که از مواد با کیفیتی ساخته شده باشد و همینطور کیفیت مونتاژ دستگاه بالا باشد.

2- توجه به ثابت یا سیار بودن دستگاه دیاگ

توجه داشتن به اینکه دستگاه ثابت است یا متحرک از دو جهت حائز اهمیت است، مورد اول اینکه استفاده از دستگاه دیاگ خودروی ثابت ساده تر است و خرید آن توسط متخصصان این امر پیشنهاد میشود، اما در مقابل قیمت دیاگ خودروی ثابت در مقابل انواع متحرک یا سیار آن بالاتر است.

قیمت دستگاه دیاگ

3- خدمات پس از فروش و پشتیبانی نرم‌افزاری

به جرات میتوان گفت یکی از مهترین عواملی که در زمان خرید دیاگ خودرو باید به آن توجه داشت پشتیبانی و خدمات پس از فروش دستگاه است.
از آنجایی که نرم افزارهای استفاده شده در این دستگاه ها حتما باید به صورت دوره ای بروز رسانی شوند تا با محصولات جدید در بازار به روز شوند، حتما باید دستگاه را از جایی خریداری کنید که پشتیبانی نرم افزاری مناسبی را ارائه کند.

4- عیب یاب بلوتوثی خودرو

حتما اگر میخواهید عیب یاب بلوتوث خریداری کنید، به این موضوع توجه داشته باشید که این دستگاه ها دارای انواع مختلفی هستند و همه ی آنها لزوما با انواع خودروها سازگاری ندارند، پس نوعی را انتخاب کنید که با خودروی شما سازگاری داشته باشد

قیمت دستگاه دیاگ

قیمت دیاگ خودرو

قیمت دیاگ خودرو به طور مستفیم به تعداد عملکردهای آن و همچین تعداد خودروهای پشتیبانی شده، برند و کارخانه ی سازنده دستگاه بستگی دارد. معمولا دستگاه های شرکتی گران قیمت تر از انواع معمولی هستند.

انواع دیاگ خودرو

دستگاه دیاگ خودرو دارای انواع مختلفی است در ادامه به معرفی انواع مختلف آن میپردازیم.

1- دیاگ ‌شرکتی

این نوع دستگاه همانطور که از نامش مشخص است برای محصولات یک شرکت ساخته میشود و میتوان آن برای مدل های تنها همان شرکت خاص استفاده کرد.
از ویژگی های این نوع میتوانیم به دسترسی کامل به ECU و قابلیت ارتقای نرم‌افزار آن اشاره داشته باشیم معمولا قیمت دیاگ خودرو شرکتی از انواع دیگر گران تر است. اما کاربرد آن از انواع دیگر بیشتر است.

2- دیاگ مولتی برند

از این دستگاه میتوانیم برای عیب یابی خودروهای مختلف استفاده کنیم، به عنوان مثال از عیب یاب V-Max میتوانی برای عیب یابی انواع خودروهای ساخت داخل از جمله: ایران خوردو، سایپا، زامیاد و…. استفاده کنیم. قیمت دستگاه دیاگ مولتی برند از انواع شرکتی ارزان تر است و برای طیف وسیعی از خودرو ها قابل استفاده است.

مراحل عیب یابی با استفاده از دستگاه دیاگ

هر دستگاه دیاگ برای خودرو مشخصی استفاده میشود و همه شرکت های خودروسازی برای هر مدل از خودرویی که تولید میکنند یک دستگاه هم تولید و در اختیار مراکز تعمیرگاهی قرار میدهند. به عنوان مثال ما نمیتوانیم از دیاگ پژو برای عیب یابی خودروهای برند نیسان استفاده کنیم.
دلیل این امر هم تعریف کدهای خطای مختلف برای دستگاه های مختلف در زمان طراحی است، و در صورتی که از دستگاه دیاگ خودروی دیگری استفاده کنیم، دستگاه قادر نخواهد بود کدهای خطا را بخواند و عیب یابی کند.

حتی جالب است بدانید که نمیتوانید از یک دیاگ برای خودروهای مختلف در یک برند استفاده کنید، مثلا در صورتی که شما دیاگ خودروی 206 را در اختیار داشته باشید نمیتوانید از آن برای عیب یابی خودوری 405 استفاده کنید. چون ممکن است که خودروهای مختلف دارای کدهای خطای مختلفی باشند.

قیمت دستگاه دیاگ

نحوه کار با دستگاه دیاگ

برای اتصال دستگاه دیاگ به خودرو باید از یک کابل کانکتور مخصوص استفاده کنید، معمولا محل اتصال عیب یاب به خودرو از درون اتاق خودرو و از زیر داشبور انجام میشود، ولی ممکن است این بخش در زیر کاپوت هم قرار داشته باشد.
پس از اینکه برقراری ارتباط با دستگاه مورد نظر انجام شد نوبت به این میرسد که با استفاده از کامپیوتر به دستگاه ارتباط برقرار کنیم، برای اینکار سوییچ را تنها در حد روشن شدن موتور روشن کنید، اما استارت نزنید، سپس در سیستم وارد منوی Connect شوید و با کامپیوترتان ارتباط برقرار کنید.
در مرحله بعدی باید بتوانید کدهای خطا را خوانده و خطایابی کنید، اینکار علاوه بر عملکرد صحیح دستگاهتان به عملکر شما هم بستگی دارد، معمولا دستگاه های دیاگ خطا ها را یکی یکی نمایش میدهند، به عنوان مثال ممکن است برای یک عیب با چند کدخطا مواجه شوید. چون این دستگاه ها توانایی درک خطاهای مرکب را ندارند و آنها را تک تک نمایش میدهند.

قیمت دستگاه دیاگ

تست عملکرد صحیح موتور

یکی دیگر از کاربردهای مهم دستگاه دیاگ بررسی عملکرد موتور و سایر اجرای خودرو از جمله: دما، سرعت، دود اگزوز، دمای آب و… است، و با این دستگاه میتوانیم از سلامت بخش های مختلف اطلاع پیدا کنیم، این مورد یک امر بسیار مهم محسوب میشود، به این دلیل که با بررسی خطا ها و عیب یابی بخش های مختلف میتوان پی برد که خطاهای مورد نظر از عبوب مکانیکی است یا الکترونیکی.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت دستگاه دیاگ، دیاگ خودرو، انژکتورشور می توانید از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی نمایند.

سوالات متداول قیمت دستگاه دیاگ

به لطف پیشرفت تکنولوژی در صنعت خودرو ، وسایل نقلیه با رایانه داخلی تولید شده اند که بسیاری از اجزای داخل خودرو را ضبط ، نظارت و کار می کند. هنگامی که چیزی به درستی کار نمی کند ، یک تکنسین با استفاده از یک ابزار پیشرفته از نوع رایانه ، به کامپیوتر داخلی خودرو (ECM یا PCM) متصل می شود تا کدهای ذخیره شده را بخواند و اطلاعات را بارگیری کند تا به شما کمک کند تا مشخص کنید کدام منطقه از ماشین نیاز به توجه دارد.

این یک مسئله معمول است که وقتی ما فقط وسایل نقلیه خود را برای تشخیص به مکانیک می بریم ، منتظر می مانیم تا یک نقص یا خرابی شدید رخ دهد ، زیرا زمان بر است و نسبتاً گران است.

مدت زمان دیاگ خودرو به چند عامل بستگی دارد. یک تست تشخیصی استاندارد می تواند حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول بکشد. البته ، مسائل پیچیده تری که نیاز به تشخیص بیشتر دارند و اینکه اجزای سازنده برای دسترسی یا آزمایش باید از بین بروند ، 2-3 ساعت طول می کشد. بستگی به مسئله یا چندین مسئله اساسی دارد.

اگر چراغ موتور چک شما روشن شود ، مگر اینکه اسکن خطای درپوش گاز را نشان دهد ، با یک اسکن ساده از کدها اطلاعات زیادی در مورد مشکل ممکن است ارائه شود. در این صورت انجام دیاگ خودرو ضروری است. همچنین ، اگر هنگام رانندگی متوجه چیزی شدید که احساس خوبی ندارد ، ممکن است یک تکنسین برای اطمینان از عملکرد صحیح اجزای اصلی ، یک روش تشخیصی را توصیه کند.